Цивільний захист

Військомат Центр зайнятості АМУ Захист прав споживачів
З 10 грудня почав діяти закон, який обмежує використання пластикових пакетів
2021-12-13

З 10 грудня в Україні набрав чинності закон №1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» та починає діяти перший етап обмежень, повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Тепер у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників застосують адміністративно-господарські санкції.

Якщо пояснювати просто, то спочатку починає діяти заборона безоплатного поширення пакетів. Майже всіх - маєчки, великі пакети, з ручками чи без.

Виняток - лише пакети для риби, м'яса, молочки чи крупи, де це первинна упаковка, а також біорозкладні пакети.

На першому етапі з 10 грудня заборона перш за все стосуватиметься безоплатного поширення в закладах торгівлі лише тонких і надтонких пакетів.

Це - зі стінками завтовшки понад 50 мікрометрів. Такі пакети витримують вагу понад 7 кілограмів, і туди зазвичай українці складають свої товари після покупки.

Цього не можна буде робити у супермаркетах, аптеках, ресторанах, закладах надання послуг тощо. Багато супермаркетів вже давно почали заміняти їх на багаторазові торби.

Заборона на безоплатне поширення стосуватиметься і тонких пакетів товщиною стінки від 15 до 50 мікрометрів - в них можна було накласти кілька кілограмів продукції.

До 10 грудня уряд мав ухвалити постанову, щоб встановити мінімальні ціни на ці пакети. Проте цього так і не сталось.

Напередодні Європейська бізнесова асоціація висловила занепокоєння щодо такої невизначеності для бізнесу.

В уряді пояснили ВВС News Україна, що відсутність постанови уряду про мінімальні ціни не перешкоджає обмеженню.

"Якщо була б прийнята постанова, то пластикові пакети не могли б продаватися за ціну "менше ніж…". Якщо такої рамки не встановили, вони все одно повинні продаватися, навіть якщо це буде копійка", - пояснили співрозмовники.

Але від завтра безкоштовні поліетиленові пакети як засіб пакування точно не зникнуть.

У магазинах можна буде користуватись надтонкими пакетами із товщиною стінок до 15 мікрометрів, куди люди зазвичай набирають овочі, фрукти чи крупи.

Закон також дозволяє безкоштовно користуватись біорозкладними та екологічними пакетами, зробленими з картопляного чи кукурудзяного крохмалю.

Ціль таких нових правил - покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів. На порушників, тобто бізнес, чекають штрафи від 1,7 до 3,4 тисячі гривень, які збільшуватимуться.

З 10 березня 2022 року заборонять користуватись у торгівлі тонкими пакетами (зі стінками 15-50 мікрометрів), оксорозкладними (там є добавки для швидшого розпаду на мікропластик) та надтонкими.

Але їх можна буде купити для особистого використання.

Невідомо, скільки коштуватимуть пакети. Уряд ще має встановити ціни на такому рівні, щоб стимулювати не користуватись пакетами.

З березня 2022 року в торгівлі дозволять використовувати біорозкладні пакети. Такі за допомогою мікроорганізмів розкладаються на елементи природного походження.

Доступними залишаться і надтонкі (до 15 мікронів), але лише як виробнича упаковка і лише конкретного розміру (ширина до 22,5 см, глибина - до 34,5 см, довжина - до 45 см разом з ручками).

Ними користуватимуться як упаковкою для транспортування свіжої риби, м'яса, льоду, круп та інших сипучих продуктів. Це первинне пакування цих продуктів.

З 1 січня 2023 року в Україні дозволять лише біорозкладні пакети. Усі інші пластикові пакети товщиною менше 50 мікрометрів заборонять. Товстіші пластикові пакети будуть дозволені за гроші, адже є змога відправляти їх на переробку.

Як будуть карати?

Якщо з 10 грудня держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, то бізнес заплатить штраф від 1,7 до 3,4 тисячі гривень.

За повторне порушення (якщо спіймають протягом трьох років після першого) - до 8,5 тисяч гривень.

А з 10 березня 2022 року штрафи суттєво виростуть.

Якщо заклади поширюватимуть, платно чи безплатно, тонкі, надтонкі та оксорозкладні пакети, то ці заклади будуть оштрафовані на суму від 8,5 до 17 тисяч гривень.

А при повторному порушенні (теж протягом трьох років) - від 17 до 34 тисяч гривень.

Держпродспоживслужба слідкуватиме за дотриманням "антипластикового закону", влаштовуючи планові чи позапланові перевірки магазинів, кафе, ресторанів та ринків.

 

ОГОЛОШЕННЯ
     
Потреба у працівниках!

Потреба у працівниках по Миргородській міській територіальній громаді на 02 лютого  2023 року

     
     
Гуманітарна допомога для жителів громади

Громадська організація «Миргородська єврейська громада» за підтримки Миргородської міської ради планує видачу гуманітарної допомоги  жителям громади

     
     
Про зміну режиму роботи

Про зміну режиму роботи для працівників апарату міської ради та її виконавчих органів

     
Архів оголошень
Poll ID 0 does not exist.

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Міста побратими

Миргородський відділ поліції

КП Миргородводоканал

Полтавська обласна рада

Полтавська ОДА

МИРГОРОДСЬКА МІСЬКА РАДА
  Адреса: 37600, м. Миргород, вул. Незалежності, 17, Тел.: 5-25-01, факс: (05355) 5-22-21 E-mail: mmrada@ukr.net