Систематично включаючи овочі до раціону ми приносимо велику користь для свого організму. Овочі містять важливі біологічно активні речовини, які позитивно впливають на стан здоров’я. Ось деякі зних.
В часнику і в різних видах цибулі, включаючи звичайну ріпчасту – міститься алліцин. Знижує «поганий» холестерин, очищує організм від канцерогенів. У комбінації з селеном ефективно попереджає рак молочної залози, зменшує тромбоутворення, знижує ризик інфаркту, підвищує імунітет. У великих кількостях може знизити згортання крові, тому тим, хто вже приймає препарати, антикоагулянти, необхідна обережність.
Денна норма – 2-3 зубчики часнику або півсклянки дрібно порубаної цибулі (свіжої або пасерованої).
В столових буряках міститься бетаїн – біологічно активна речовина, яка служить регулятором обміну речовин. Бетаїн сприяє засвоєнню білків, поліпшує роботу печінки.
Борщ або салат з вареного буряка корисно їсти хоча б, 2-3 рази на тиждень.
В гострих перцях міститься капсацаїн. Протизапальний агент, перешкоджає росту ракових клітин, бореться з бактеріями, що викликають виразку шлунка і дванадцятипалої кишки. У великих кількостях капсацаїн може викликати у деяких людей подразнення органів шлунково-кишкового тракту.
В овочах сімейства хрестоцвітих - капусті брокколі, кольоровій і брюссельській капусті, у хріні, зелені гірчиці знаходиться сульфорафан. Найбільше його в капусті брокколі. Ця речовина має антираковий ефект. Досляідження також показили, що сульфорафан може запобігти пошкодженню кровоносних судин у діабетиків, викликаних підвищеним вмістом цукру в крові. До речі, в свіжій брокколі сульфорафану в 10 разів більше , ніж в замороженій.
Денна норма: не менше 100 г готового продукту на день (або 200 г - через день).
Помідори містять лікопен. Найбільше лікопену в тих томатах, які повністю достигли на кущі. Лікопен – антиоксидант, захищає клітини від пошкодження. Служить для профілактики вікових захворювань, включаючи серцево-судинні та онкологічні.
Вміст лікопену майже не зменшується при переробці томатів на пасти та соуси.
Денна норма: стакан томатного соку або пара середніх помідорів.
Морква та морські водорості містять альфа-каротин.. Стимулює активність вітаміну А, підвищує імунітет, знижує ризик раку легенів, корисний при хворобах серця і запальних захворюваннях. Денна норма: 1-2 морквини або чашка морської капусти. Моркву не слід чистити та різати (натирати) заздалегідь, щоб не втратити корисні речовини.
В жовтому гарбузі, шпинаті, листовій гірчиці, бадиллі коренеплодів міститься лютеїн.
Знижує ризик раку легенів, уповільнює вікове погіршення зору. Листові овочі корисно злегка відварити або протушкувати. Денна норма: півтарілки тушкованих овочів.
До складу білокачанної капусти, проростків брюссельської капусти і листових овочів входять індоли. Підвищують імунітет, полегшують виведення токсинів з організму, захищають від раку молочної залози і яєчників.
Морква, петрушка, капуста, базилік, мята містять монотерпени, які пригнічують активність канцерогенів в організмі.
Використовуйте овочі у своєму харчуванні і будьте здорові!
Л. Яременко,
лікар з гігієни харчування Миргородського МВПЛД
ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України»