Кожну весну Держекоінспекція звертається до громади із закликом проявляти екологічну свідомість – не купувати, не продавати і просто не зривати весняних квітів, що стане значним вкладом у збереження унікальної української природи.
Ця тимчасова спокуса не повинна перемагати розсудливість, адже первоцвіти занесені до Червоної книги України і знаходяться під загрозою винищення.
Держекоінспекція у Полтавській області з наближенням весняно-літнього періоду посилила заходи щодо ранньоквітучих рослин. З метою запобігання незаконного придбання, розповсюдження квітів розпочато роботу з ГУ НП України в Полтавській області, Полтавським обласним управління лісового та мисливського господарства. Проводиться затвердження Плану оперативних спільних заходів реагування на порушення природоохоронного законодавства під час використання об’єктів рослинного світу в 2016 році. Буде проводитися оперативна робота, зосереджена в місцях збору, транспортування та збуту рослин, шляхах перевезення та в пунктах пропуску через державний кордон.
Додатково зазначимо, що до Червоної книги України занесені, зокрема, такі ранньоквітучі рослини – підсніжник білосніжний, підсніжник складчастий, підсніжник Ельвеза, горицвіт весняний, рябчик малий, шафран сітчастий, тюльпан дібровий; до переліку видів рослин, які не занесені до Червоної книги України, але є рідкісними або такими, що перебувають під загрозою зникнення на території Полтавської області, відносяться: проліска сибірська, проліска дволиста, конвалія звичайна, первоцвіт весняний, сон широколистий. До причин зміни чисельності вищесказаних рослин відносять: масове зривання на букети, переважно для продажу, викопування цибулин, рекреаційне навантаження.
Нагадуємо, за порушення вимог природоохоронного законодавства передбачена відповідальність за ст. 88-1 ч. 1, ч. 2 та ст. 90 КупАП.