13 травня – особливий день не лише для нашої шкільної родини, а й для всього Миргородського краю. Адже саме у цю чарівну пору, коли все навкруги оживає, коли чути спів солов’я – народився П. Я. Рудченко. Миргород найбільше полонив молодого майбутнього письменника. Куди б не переїздила його родина, Панас Якович завжди повертався до рідної домівки, яка його дуже приваблювала. Особливо йому подобалася природа, яка завжди допомагала та надихала митця на написання нових творів.
І якою б нудною не була чиновницька служба, але завжди знаходився час для улюбленої справи – літератури. Саме робота у цій сфері і привела його до визнання – письменника називали другою після Івана Котляревського людиною, яка своїм талантом уславила полтавський край.
Твори Панаса Мирного викликали захоплення у багатьох його сучасників – акторів, митців, громадських діячів і здобували популярність не тільки в Україні, а й за кордоном. Їх широко видавали у перекладах болгарською, латвійською, литовською, молдавською, російською, словацькою, чеською й іншими мовами.
Життя Панаса Яковича це історія успіху. І не лише у сфері літератури, – він відомий і як публіцист, і як громадський діяч, і як високопоставлений службовець (дослужився до чину дійсного статського радника, що було прирівняно до військового чину генерала), і як справжня людина – добра, зичлива і по-справжньому людяна.
Наш видатний земляк був відомий своєю працелюбністю. За що б він не брався, все він робив дуже старанно і скрупульозно, не визнаючи права на неточності і помилки. Мабуть саме його виняткова працелюбність, у поєднанні з умінням бачити красу і любов’ю до рідного краю, і є таємницею життєвого і творчого успіху Панаса Мирного.
У час, коли у рідному місті знову квітне весна, згадаємо славне ім’я великого українця. Нехай світла пам’ять про письменника навчить нас його прагненню до досконалості і дасть сили миргородцям на гарні справи.
Директор шкільного музею Панаса Мирного Миргородської ЗОШ № 1
Москаленко Н.Г.