Професійна адаптація організовується і здійснюється безкоштовно за рахунок коштів державного бюджету, шляхом проведення короткострокових навчальних курсів, спрямованих на підвищення кваліфікації або перепідготовки у закладах професійної (професійно- технічної), фахової перед вищої та вищої освіти різних форм власності. Зокрема, здійснюється підготовка та перепідготовка водіїв категорій А, В, С, Д, Е, СЕ, навчання на машиніста бульдозера, машиніста автовишки, бджоляра, оператора котельні, перукаря, слюсара-ремонтника, електрозварника, курси англійської мови, діловодства, комп’ютерної грамотності, програмування та веб-дизайну, інші.
Професійне навчання здійснюється за денною, вечірньою (змінною), очно- заочною, дистанційною, екстернатною формою навчання, з відривом і без відриву від виробництва та за індивідуальними навчальними планами.
Після успішного завершення навчання особа отримує документ державного зразка відповідно до законодавства.
Прийом заяв від вищезазначених категорій громадян для отримання послуг з професійної адаптації здійснюється управліннями соціального захисту населення райвійськадміністрацій, міських, районних у містах рад за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або за місцем фактичного проживання (перебування).
До заяви додаються:
- копія (сканкопія/фотокопія) індивідуальної програми реабілітації (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);
- копія (сканкопія/фотокопія) посвідчення, що підтверджує наявність статусу ветерана (члена родини) або копія документа, що підтверджує належність до військовослужбовців (членів родини військовослужбовця);
- копія (сканкопія/фотокопія)свідоцтва про шлюб, для дітей - свідоцтва про народження (для членів родини ветеранів/військовослужбовців).