Одним з важливих напрямків діяльності органів виконавчої влади є удосконалення соціально - трудових відносин, розвиток соціального партнерства, забезпечення вимог чинного трудового законодавства, зокрема Кодексу законів про працю України, Закону України "Про колективні договори і угоди" та Господарського кодексу України.
На виконання вимог Кодексу законів про працю України, Закону України "Про колективні договори і угоди" управлінням праці та соціального захисту населення Миргородської міської ради проводиться повідомна реєстрація колективних договорів. Пунктом 9 статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчого комітету Миргородської міської ради входить здійснення контролю за виконанням колективних договорів і угод.
Колективний договір є локальним нормативним актом. Він укладається з метою забезпечення ефективної виробничої діяльності, регулювання соціально-трудових відносин, захисту соціально - економічних прав трудящих та їх сімей, підвищення життєвого рівня населення в умовах ринкових реформ на підприємствах, в організаціях та установах.
Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Колективні договори укладено на 125 підприємствах, установах та організаціях міста з них по галузях: промисловість - 10, будівництво - 6, транспорт - 3, освіта - 21, охорона здоров'я - 4, державні установи - 9, інші - 72.
Управлінням праці та соціального захисту населення Миргородської міської ради впродовж 2014 року проведено повідомну реєстрацію 21 колективного договору та 34 зміни та доповнень. До 17 колективних договорів та змін і доповнень надано листок зауважень і доробок, що свідчить про те, що подані колективні договори на реєстрацію не в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства. Найчастішими є зауваження щодо строків виплати заробітної плати, недотримання міжкваліфікаційних співвідношень в оплаті праці (у штатному розписі для працівників різної кваліфікації встановлюються посадові оклади в однаковому розмірі), не передбачена оплата за понаднормовий час, за роботу у святкові дні та у нічний час та інші.
Взаємні зобов'язання сторін повинні бути врегульовані за допомогою укладення колективного договору. Усі "гострі кути" у взаєминах цих категорій осіб мають бути вирішені шляхом ведення переговорів, розробки проекту, і зрештою укладанням колективного договору. Взаємини керівника підприємства із трудовим колективом завжди обумовлені дотриманням обома сторонами всього комплексу чинних законодавчих норм. Інститут колективного договору, захищає інтереси власника і не дозволяє погіршувати становище найманих працівників порівняно з чинним законодавством.
Укладення колективних договорів із дотриманням чинного законодавства та урахуванням реальних можливостей сторін завжди вигідне як працівникам, так і власникам, оскільки вони сприяють стабільності, високопродуктивній діяльності підприємства, створенню надійної основи соціального захисту працівників, уникненню трудових конфліктів, соціальної напруги в колективі та суспільстві.
Т.М.Овлах,
головний спеціаліст відділу праці УПСЗН міської ради