Відповідно до плану роботи на 2017 рік, Програми державного соціально-гігієнічного моніторингу та на виконання постанови КМУ від 20.02.2006р. № 182 "Про затвердження Порядку проведення державного соціально-гігієнічного моніторингу" фахівцями Миргородського МВПЛД ДУ Полтавський ОЛЦ МОЗ України» проведена відповідна робота, щодо забезпечення лабораторного контролю за факторами навколишнього середовища, що впливають на стан здоров’я людей.
В першу чергу було забезпечено проведення лабораторних досліджень за якістю питної води. На мікробіологічні показники досліджено 639 проб води з комунального водогону міста, з них 5 не відповідало ДСАНПіНу 2.2.4 – 171 – 10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (з водорозбірної колонки по вул. Котляревського, водогінної мережі дитячої поліклініки, а також вода, відібрана з осередків гострих кишкових інфекцій в ДДЗ №11 та №2, вул. Хітька. 8). Питома вага нестандартних по мікробіологічним показникам проб знаходиться в межах минулорічного показника і складає 0,8%.
В 2017 році із 227 проб питної води міського водогону, які були відібрані з артсвердловин, водорозбірних колонок та громадських будівель м. Миргорода, 201 не відповідала нормативній документації по вмісту фторидів (перевищення ГДК в 1, 4 – 2, 7 рази) та хлоридів (перевищення ГДК в 1,4 – 1,8 рази), що є характерним для природного складу води Бучакського водоносного горизонту.
Лабораторним підрозділом досліджено 39 проб води із індивідуальних шахтних колодязів, з них - 10 з понаднормовим вмістом нітратів, що складає 25, 6 %. Із загальної кількості проб 37 досліджено із щахтних колодязів домоволодінь, де мешкають вагітні та діти до 3 – х років, перевищення ГДК по вмісту нітратів виявлено у 8.
Санітарно – гігієнічною лабораторією Миргородського МВПЛД, обов’язково і на безкоштовній основі, досліджується вода на вміст нітратів з індивідуальних колодязів, яку вживають вагітні, жінки, що годують грудьми, а також - діти до трьох років.
З метою профілактики метгемоглобінемії у дітей лабораторним підрозділом розроблені спеціальні рекомендації щодо небезпеки використання такої води у харчовому раціоні даних категорій населення. Власники даних джерел водопостачання проінформовані листами про забруднення води нітратами, їм надіслані відповідні рекомендації. Одночасно про стан води в колодязях повідомляється органам місцевого самоврядування та до жіночої консультації.
Миргородським МВПЛД проводились лабораторні дослідження стану річки Хорол у визначених створах. Всього досліджено 23 проби на санітарно - хімічні показники, в 13 пробах (56%) виявлено невідповідність по забарвленості. На бактеріологічні показники упродовж епідсезону досліджено 116 проб, не відповідали вимогам - 4 (3, 4%).
Моніторингові лабораторні дослідження здійснювалися в сфері оцінки стану грунту. За санітарно – хімчними показниками досліджено 17 проб, в тому числі 4 в зонах відпочинку, відхилень не виявлено. За санітарно – мікробіологічними показниками досліджено 23 проби грунту та 6 проб піску на наявність забруднення патогенною мікрофлорою. Рівень забуднення не перевищував нормативних показників. Проте, із 32 проб грунту, досліджених на наявність яєць гельмінтів, у 6 пробах виявлено збудники гельмінтозів - яйця токсокар та аскарид, в тому числі на території міського пляжу – 1, на території житлової забудови (дитячий майданчик) – 1. Решта – це проби грунту в санітарно – захисній зоні промисловіих підприємств на межі житлової забудови та грунт в зоні впливу місць видалення відходів.
Протягом року здійснювався моніторинг стану атмосферного повітря. Всього досліджено 172 проби атмосферного повітря, з яких 1 не відповідала нормативним показникам ( вміст аміаку перевищував гранично – допустиму концентрацію в районі нафтомістечка, вул. Сорочинська, 268).
Проведено 71 вимір шуму на території житлової забудови та в зонах рекреації, превищення ГДР (гранично допустимого рівня) 1 - біля магазину СІЛЬПО.
На території м. Миргорода виконано 684 вимірювання гамма – фону, перевищень не було.
Даний аналіз представлений з метою інформування населення та органів місцевої влади про результати спостережень за факторами навколишнього середовища, що можуть впливати на стан здоров’я людини.
Микола Олефір,
завідувач Миргородським МВПЛД
ДУ»Полтавський ОЛЦ МОЗ України»