Цивільний захист Карта укриттів

Ти як? Військомат Центр зайнятості АМУ Захист прав споживачів
Отруєння грибами небезпечне для життя
2015-08-26

В Україні традиційно кінець літа й осінь - сезон масового збирання грибів. Із початком кожного грибного сезону повідомлення фахівців Держсанепідслужби про отруєння грибами стають звичними.

На Полтавщині впродовж останнього тижня липня зареєстровано 2 випадки отруєння дикорослими грибами. Потерпіло 6 осіб, із них двоє померло. В одному випадку потерпіла сім'я із смт. Котельви -  42 - річний батько і троє дітей віком від 12 до 15 років, батько та одна дитина померла, інші діти на даний час знаходяться на лікуванні в токсикологічному центрі Національної дитячої спеціалізованої лікарні  "Охматдит" МОЗ України. Стан їх тяжкий. Під час розслідування встановлено, що батько не зміг назвати гриби, які збирали та споживали.

Інший випадок трапився у м. Пирятині: захворіла сім'я (чоловік та дружина), а причиною отруєння можуть бути гриби, схожі на опеньки чи маслята.  Під час приготування гриби не відварювали. Стан потерпілих тяжкий.

Статистичні дані про отруєння дикорослими грибами у 2010-2014 р. в Україні та області свідчать про зменшення кількості захворілих (590 - у 2010 році,181 - у 2014 році) та померлих (52 - у 2010 році, 13- у 2014 році.

Аналогічна динаміка показників і в Полтавській області, але слід зазначити, що в області з минулого року зросла кількість смертельних випадків.

Аналіз зареєстрованих випадків отруєнь грибами як в Україні, так і у нашій місцевості  свідчить про те, що отруєння спричинені, як правило, вживанням пластинчастих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони) та грибів, які помилково сприймають за їстівні й умовно-їстівні і невміло або неправильно їх готують до споживання

У м. Миргороді майже всі випадки отруєння пов'язані з грибами, зібраними в березовому гаю, що на території курорту. Бліда поганка та інші отруйні пластинчасті гриби сприймаються за їстівні сироїжки та печериці.

Усі гриби умовно можна поділити на 2 великих групи - пластинчасті та трубчасті. Низ капелюшки у пластинчастих грибів складається з тонких пластинок, розташованих радіально від ніжки до країв капелюшка. У губчастих грибів нижня поверхня шапки складається з тоненьких трубочок і будовою нагадує губку. Акцентую свою увагу на небезпеці пластинчастих грибів, тому що фактично всі отруйні гриби відносяться до цієї групи.

Симптоми отруєнь розвиваються в діапазоні  від 30-ти хвилин до 24 годин, перебіг хвороби важкий та характеризується високим рівнем смертності, особливо серед дітей. Однією із основних причин смертних випадків є запізніле звернення за медичною допомогою.

Міністерство охорони здоров'я України, враховуючи багаторічний досвід лікування хворих із отруєннями, розробило рекомендації для грибників

Україна відноситься до країн, в яких вживання дикорослих грибів є традиційним, але, на жаль, не всі охочі збирати гриби та споживати вміють відрізнити  їстівні від отруйних, а також дотримуються  правил зберігання  та приготування грибів. У цивілізованому світі це протиріччя усунули шляхом забезпечення населення грибами промислового вирощування, що реалізуються в магазинах, та усвідомлення людьми того факту, що збирання, споживання дикорослих грибів є величезним ризиком для життя.

Для того, щоб уникнути отруєння грибами, потрібно відмовитися від споживання дикорослих грибів, а купувати в магазинах штучно вирощені печериці, гливи. В Європі, куди ми так хочемо, за грибами ходять до супермаркету, а не в ліс. Якщо Ви все ж таки відправилися до лісу і, крім духовного задоволення, хочете урізноманітнити свій харчовий раціон, то обов'язково враховуйте наступне:

- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте- якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще не кладіть його у кошик- намагайтеся шукати і збирати губчасті (трубчасті) гриби - білі, бабки, моховики, маслюки та інші

- якщо Ви зібрали гриби і принесли додому, ретельно перевірте кожний гриб перед тим, як починати готувати;

- перед приготуванням страв із грибів їх необхідно ретельно промити, а перед сушінням - обтерти вологою тканиною; - не вживайте сирих грибів- перед приготуванням будь-якої страви відваріть гриби декілька разів у підсоленій воді (бажано не менше трьох) протягом 10-15 хвилин

- готові страви з грибів необхідно зберігати на холоді не більше 24 години в емальованому посуді;

- не давайте грибів малолітнім дітям;

- ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів із використанням цибулини або срібної ложки, бо, окрім помилок, нічого це не дає.

Якщо вже трапилася біда і Ви почуваєтеся погано чи помітили  ознаки отруєння у своїх  рідних, близьких,

- передусім, промийте шлунок водою з марганцем і відразу ж викликайте "швидку допомогу";

- навіть незважаючи на можливе тимчасове полегшення Вашого стану, негайно зверніться до найближчої лікувальної установи

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчий буде перебіг отруєння.

Я.М.Степанько,

начальник Миргородського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області

ОГОЛОШЕННЯ
     
Єгері проводитимуть добування лисиці червоної

З 21 листопада по 31 грудня 2024 року на території громади єгерською службою буде проводитися добування лисиці червоної

     
     
Оголошення

про проведення конкурсу на визначення орендаря земельних ділянок, сформованих за рахунок невитребуваних земельних часток (паїв), загальною площею 56.2112 га

 

     
     
Вакансії

Актуальний список вакансій

     
Архів оголошень
Poll ID 0 does not exist.

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Міста побратими

Миргородський відділ поліції

КП Тепловодсервіс

КП Миргородська управляюча компанія

Полтавська обласна рада

Полтавська ОДА

МИРГОРОДСЬКА МІСЬКА РАДА
  Адреса: 37600, м. Миргород, вул. Незалежності, 17, Тел.: 5-25-01,
E-mail: [email protected]