Про місцеві бюджети та виклики фінансового забезпечення в умовах воєнного стану йшлося на брифінгу, який 8 лютого відбувся в Українському кризовому медіа-центрі. У обговоренні важливих питань взяли участь представники Міністерства фінансів, Казначейської служби, Програми з розвитку місцевого самоврядування і децентралізації влади Агентств США з міжнародного розвитку (USAID), експерти проєкту USAID "Говерла", представники громад. У студії "Українського кризового медіа-центру" був присутній і міський голова Сергій Соломаха. Учасники брифінгу говорили про місцеві бюджети, про видатки та надходження. Про фінансування галузей в умовах воєнного стану. Керівники громад наголошували на необхідності внесення змін у законодавстві, аргументуючи їх актуальність.
Серед іншого мова йшла про потрібні зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, низки законів, які регулюють управління майном, земельними ресурсами. Наголошували на необіхідних змінах у бюджетному законодавстві, зокрема, щодо реверсних дотацій. Очільники громад занепокоєні освітньою субвенцією. Наголошували, що такі дотації не завжди є стимулом для розвитку громад. Вони створюють ризики для виконання бюджетів громад.
За словами Миргородського міського голови Сергія Соломахи, у поточному році з місцевого бюджету Миргородська громада повинна забезпечити дефіцит обсягу цієї субвенції. А це - орієнтовно 23 млн. грн. Ці кошти можна було б спрямувати на розвиток власної інфраструктури чи підтримку військових.
Мери громад також пропонували не застосовувати вимоги законодавства про регуляторну політику до рішень про місцеві податки і збори. Спрощення процедури запровадження місцевих податків і зборів дасть можливість органам місцевого самоврядування зменшити витрати людських та фінансових ресурсів та підвищити ефективність їх використання для виконання інших важливих завдань. Закон “Про енергетичну ефективність” має бути сконцентрований не на розробку нових документів різного роду, а на запровадження конкретних заходів із енергоефективності – запровадженні дієвих державних програм підтримки енергоефективності.
У межах заходу також відбулася дискусія за участі представників органів місцевого самоврядування та Асоціації органів місцевого самоврядування.
Захід організовано Проєктом USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»), який впроваджується компанією DAI Global LLC (DAI).