Порушення правил користування газом у побуті та відсутність технічного обслуговування газових мереж і приладів часто стають причинами аварійних ситуацій та нещасних випадків. З настанням холодів та початком опалювального сезону, як правило, частішають випадки отруєння чадним газом. Це трапляється через порушення користувачами умов безпечної експлуатації газових приладів, несправні димоходи та вентиляційні канали, порушення тяги в них, а також використання газової плити для обігріву.
Чим небезпечний чадний газ?
Чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню і швидко накопичується у приміщенні, де немає достатнього доступу свіжого повітря. Цей газ не має ні кольору, ні запаху, а визначити його вміст у повітрі без спеціальних приладів просто неможливо. Монооксид вуглецю (СО) – дуже небезпечна токсична сполука, яка може призвести навіть до летального результату. Так, при концентрації чадного газу в повітрі 0,32% відзначається порушення рухових функцій та непритомність. Якщо концентрація сягає 1,2% — смерть може настати за кілька хвилин.
Як вберегтися від отруєння чадним газом?
Достатньо дотримуватися правил безпечного користування газом:
• обов’язково перед початком опалювального сезону організовуйте перевірку технічного стану газових мереж та приладів, димо-вентиляційних каналів свого домоволодіння, звернувшись до спеціалізованих організацій, що мають дозвіл на надання відповідних послуг;
• не користуйтеся газовою плитою для обігріву;
• при користуванні газовими приладами забезпечуйте доступ свіжого повітря: відчиняйте вікно чи кватирку;
• не використовуйте електровитяжку у приміщеннях, де працюють димохідні газові прилади;
• не користуйтеся несправними газовими плитами, колонками та котлами;
• не переміщуйте, не встановлюйте, не замінюйте та не ремонтуйте газові прилади самостійно;
• не дозволяйте користуватися газом малолітнім дітям та особам, які не контролюють свої дії.
Не допускайте зворотної тяги.
Супутниця осені — дощова та вітряна погода — часто стає причиною порушення тяги в димоходах та вентиляційних каналах. Низький рівень атмосферного тиску, високий рівень вологості і пориви сильного вітру можуть створити навіть зворотну тягу. А це загрожує накопиченням чадного газу в приміщенні.
Як перевірити наявність тяги?
Щоразу перед вмиканням газових приладів, підключених до димоходу, перевіряйте тягу. Робити це слід, підносячи тонкий аркуш паперу до оглядового вікна: чим сильніше папір притягається, тим краще тяга. Якщо смужка залишається нерухомою – тяга відсутня, відхиляється від газового приладу в приміщення – тяга зворотна.
Відкритий вогонь (запалений сірник, запальничку тощо) використовувати при цьому не можна.
Якщо тяга погана, відсутня або зворотна, користуватися газовими приладами з відводом продуктів згорання у димоходи категорично заборонено.
Що робити та куди звертатися, якщо відчули запах газу?
Якщо відчули запах газу: закрийте крани на газових приладах і газопроводі, відчиніть вікна і двері, не запалюйте вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроосвітлення і електроапаратуру, залиште загазоване приміщення та зателефонуйте в аварійну газову службу за номером “104”.
Про технічне обслуговування газових мереж
Кожен власник (балансоутримувач чи орендар) житла відповідальний за стан газових мереж і приладів у своєму будинку чи квартирі та повинен подбати про технічне обслуговування (ТО) внутрішньобудинкової/ внутрішньоквартирної системи газопостачання. Ця вимога передбачена Законом України “Про житлово-комунальні послуги” та «Порядком технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку», затвердженому наказом Міністерства енергетики України №292 від 29.09.2023р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 жовтня 2023 р.
ТО виконується на підставі укладеного двостороннього договору, в якому визначається вартість послуги та перелік робіт.
Фахівці проведуть:
– обстеження газової мережі на предмет можливих витоків газу від вводу до будинку (квартири) до газового приладу;
– приладовий контроль на щільність з’єднань газопроводів;
– огляд наявності та перевірку герметичності футлярів у місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку;
– перевірку працездатності і змащування запірних пристроїв;
– перевірку справності газових приладів тощо.
Перевіряти справність газової плити потрібно щонайменше один раз на три роки, а газових водонагрівачів та опалювальних приладів — раз на рік.
Вчасно проведене ТО — це не тільки вимога законодавства, а й запорука вашої безпеки! Забезпечивши технічне обслуговування газових мереж і приладів, ви будете впевнені у їх справності, зможете уникнути наздвичайних ситуацій, пов’язаних з витоками газу. Бережіть себе та близьких!
Вчасно передані показники – запорука точних нарахувань
Передати показники лічильника газу потрібно з 1 по 5 число кожного місяця.
Вчасно передані показники дають змогу зафіксувати реальні обсяги споживання газу та сформувати коректні рахунки за використаний енергоресурс.
Передавати показник потрібно в Миргородське УЕГС АТ “Полтавагаз”, вказуючи особовий рахунок споживача газорозподільної компанії (він зазначений у платіжці за послугу розподілу природного газу).
Телефони для передачі показників
Абонентська служба
тел. 4-36-95
067-611-86-54 київстар (вайбер)
095-260-29-36 МТС
067-612-00-71 київстар (вайбер)
095-260-29-37 МТС
0800 308 104 кол центр АТ «Полтавагаз» (безкоштовно)
0800 501 507 автовідповідач (безкоштовно)
Миргородське управління експлуатації газорозподільної системи АТ «Полтавагаз»