Колективний договір є основним локальним правовим документом, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини, узгоджує інтереси працівників і адміністрації. Він є єдиним актом у системі соціального партнерства, виконання зобов'язань якого може бути захищене у судовому порядку.
Обов'язкова наявність колективного договору на підприємствах, що є юридичними особами і використовують найману працю регламентується вимогами Кодексу законів про працю України, Закону України «Про колективні договори і угоди», вимогами пункту 7 статті 65 Господарського Кодексу України.
Колективний договір укладається між роботодавцем і найманими працівниками, або їх уповноваженими органами після переговорів і узгодження пропозицій двохсторонньою робочою комісією.Проект колективного договору обговорюється і затверджується загальними зборами трудового колективу. Протягом строку дії договору за взаємною згодою сторін можуть вноситись зміни і доповнення.
Колективні договори, а також зміни і доповнення в обов'язковому порядку повинні пройти повідомну реєстрацію місцевими органами державної виконавчої влади, як передбачає стаття 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та „Положення про повідомну реєстрацію галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод,колективних договорів" , затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 р. № 115.
Конституція України закріпила право кожного громадянина на працю та гарантії реалізації цих прав. На сьогодні колективний договір є дієвим інструментом соціального захисту працівників в процесі виробництва та стимулом дотримання роботодавцями вимог чинного законодавства з питань праці та інших питань соціальної політики.
За 10 місяців поточного року до Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради надано на повідомну реєстрацію 14 колективних договорів та 29 змін та доповнень до них
На деяких підприємствах міста колективні договори затверджені, але не зареєстровані, інші ж їх зовсім не мають.
Відповідно до вимог статті 17 Кодексу законів про працю України на новоствореному підприємстві, в установі, організації колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін у тримісячний строк після реєстрації суб'єкта господарської діяльності.
Тож нагадуємо роботодавцям, головам профспілкових комітетів, уповноваженим особам найманих працівників про необхідність розробки і затвердження колективних договорів.
Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність, а саме:
- стаття 41-1. Ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, угоди.
Ухилення осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, представників трудових колективів від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору, угоди, умисне порушення встановленого законодавством строку початку переговорів або незабезпечення роботи комісій з представників сторін чи примирних комісій у визначений сторонами переговорів строк -
тягне за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- стаття 41-2. Порушення чи невиконання колективного договору, угоди.
Порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, чи представниками трудових колективів -
тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- стаття 41-3. Ненадання інформації для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод.
Ненадання особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, представниками трудових колективів інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод, -
тягне за собою накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Детальні консультації з приводу укладення та реєстрації колективного договору, змін та доповнень до нього можна отримати у відділі праці управління соціального захисту населення Миргородської міської ради за адресою: вул. Гоголя, 92 кабінет №1 та за тел. 5-44-09.
Т. М. Овлах,
Начальник відділу праці
УСЗН Миргородської міської ради