А ви знали, що болота поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси? А ще вода у болотах буває чистішою, ніж в озерах, адже оновлюється кожні 5 років, тоді як у озерах – в середньому за 17 років.В Україні цей вид екосистеми займає важливе місце у господарстві, культурі і навіть нашій історії! В Україні площа водно-болотних міжнародного значення сягає 930 тисяч га. Їх біологічна цінність дуже висока.
У давнину болото завжди було джерелом цінних видів лікарських рослин та ягід. Про болота ходили легенди. Вважалося, що на болотах живе багато міфічних істот – як друзів людини, так і ворогів. Дикість і важкодоступність боліт використовували українські борці за незалежність: саме в регіонах з великою кількістю боліт у минулому столітті зародився потужний повстанський рух. Загарбникам було важко орієнтуватися у пересуванні болотистою місцевістю, це було під силу лише тому, хто тут народився і знає ці місця.
Цей вид екосистем відіграє важливу роль боліт у кліматичній системі. Те, як працюють та розвиваються болота, важливий показник того, що у природі все взаємопов’язано. Ми можемо цього не помічати, але без боліт життя на планеті було б набагато менш придатним для людського життя.
Водно-болотні угіддя є життєво необхідними для збереження біорізноманіття, пом’якшення змін клімату та забезпечення людства чистою водою. Це свято започатковано в 1997 році на честь підписання Рамсарської конвенції 1971 року, що регулює охорону водно-болотних екосистем у світі.
У 2025 році кампанія проходить під гаслом «Цінуй. Захищай. Надихай!», наголошуючи на необхідності спільних дій для збереження природи. Основними завданнями цього року є сприяння міжнародній співпраці, захист екосистем від забруднення та збереження природних ресурсів.
Україна є активним учасником Рамсарської конвенції та має 50 водно-болотних угідь міжнародного значення. Проте військова агресія РФ завдає значних екологічних збитків: бойові дії, забруднення та руйнування природних територій загрожують майбутньому цих унікальних місць.
Попри складну ситуацію, природоохоронці та громадські організації докладають зусиль для збереження українських водно-болотних угідь. Відзначення цього дня – це нагода привернути увагу суспільства до необхідності екологічної відповідальності та активних дій на захист природи.
Дбаймо про водно-болотні угіддя сьогодні, щоб вони служили майбутнім поколінням!