Соціальний діалог є одним із головних факторів, який характеризує розвиток громадянського суспільства і діяльність суб’єктів соціального діалогу у запобіганні соціальним конфліктам.
У сфері праці соціальний діалог визначається як система колективних трудових відносин між працівниками (їх представниками), роботодавцями (їх представниками), органами місцевого самоврядування, іншими учасниками цих відносин, що засновані на взаємному врахуванні та узгодженні інтересів сторін (суб’єктів) при регулюванні трудових і пов’язаних з ними соціально-економічних відносин, а також при вирішенні трудових спорів.
Отже, соціальний діалог є важливим засобом для досягнення соціальної справедливості.
В місті розпорядженням міського голови №21-в від 13.02.2020р. створено міську тристоронню соціально-економічну раду. До складу ради входять представники органів місцевого самоврядування, роботодавців та профспілок.
Впродовж поточного року відбулося 1 засідання тристоронньої соціально-економічної ради. На порядку денному було розглянуто питання стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах – боржниках міста, легалізації зайнятості населення в місті, стану укладання колективних договорів на підприємствах, установах та організаціях міста, дотримання норм трудового законодавства на підприємствах, установах, організаціях та фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності міста.
Одним з негативних факторів, який впливає на стан соціально-трудових відносин в місті є несвоєчасна виплата заробітної плати найманим працівникам. Станом на 01.06.2020р. на 2 підприємствах – банкрутах( ТОВ «Миргородм’ясопром», ДП ДАК «Миргородський КХП№1») заборгованість із виплати заробітної плати становила 541,0 тис. грн., у порівнянні з попереднім місяцем вона збільшилася на 22,3 тис. грн. та на одному економічно – активному підприємстві (Державний Миргородський гренажний завод) заборгованість із виплати заробітної плати становила 16,6 тис. грн., яка збільшилася на 0,9 тис. грн.
В місті також проводиться робота по легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
Впродовж 2020р. робочою групою по легалізації заробітної плати та зайнятості населення міста проведено 5 рейдів, спостережено 28 суб’єктів господарської діяльності, виявлено 3 найманих працівники, які працювали без оформлення трудового договору. Службами міста, представники яких входять до складу робочої групи, постійно проводиться інформаційно - роз’яснювальна робота з роботодавцями та населенням по питаннях легалізації, а саме: публікації в газетах, на офіційному веб - сайті, радіо.
За результатами проведеної роботи та згідно даних Миргородського управління ГУ ДФС у Полтавській області у добровільному порядку суб’єктами господарської діяльності легалізовано 1179 робочих місць.
З метою координації діяльності, пов’язаної з колективно - договірним регулюванням соціально-економічних і трудових відносин сторони соціального діалогу сприяли укладанню колективних договорів на підприємствах, установах та організаціях міста. У колективних договорах є зобов’язання сторін щодо організації праці, оплати праці, тривалості робочого часу та відпочинку, охорони праці, надання соціальних пільг та гарантій найманим працівникам.
Через угоди та колективні договори регулюються питання розвитку виробництва, зайнятості, створення нових робочих місць, зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, соціального захисту працівників.
Головний спеціаліст відділу праці
УСЗН Миргородської міської ради
Валентина Шабатура